KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

BİLGİ | "Sustunuz" diyenlere..

14 Eylül 2012 | 00:02

yorum

13958 okunma

Bursaspor 50. Yıl Proje Kurulu, dün ilk toplantısını yaptı. Oradaydık.. "Bursaspor Bursasporlularındır" kampanyası konusunda "Sustunuz" diyenlere bilgi vermek isteriz;

Mayıs ayı içerisinde oluşturulacağı belirtilen ve dün ilk toplantısını yaparak resmen faaliyete geçen Bursaspor 50. Yıl Proje Kurulu'na temsilcilerimizi göndererek, birçok taraftar derneği, oluşumunun da yaptığı gibi bu toplantı içerisinde yer aldık.

Geçtiğimiz haftalarda birçok taraftar grubu, inernet sitesi, derneğinin de desteğiyle başlattığımız "Bursaspor Bursasporlularındır" kampanyasında gelinen noktada bizi "Susmakla"  ve daha birçok çirkin şeylerle itham edenlere, toplantıda gelişen ve medyaya düşmeyen bir olaya dair bilgi vermek istiyoruz.

Sitemiz adına toplantıya gönderdiğimiz temsilci arkadaşlarımız, Proje Kurulu toplantısı olmasından sebeple toplantıya elinde bir proje ile gitmiş ve projenin içerisinde yer aldığı dosyaları toplantı salonunda sayıya göre dağıtmıştır. Temsilcilerimizin Bursasporlu olmayanların çıkmasını istediği salonda, Bursasporlu olanlara sunulan proje dosyasının başlığı "Öncelikli Proje Önerisi: BURSASPOR BURSASPORLULARINDIR" , projenin detayları ve içeriği de aşağıdaki gibidir:

***
ÖZET
Bursaspor Kulübü, 16 Mayıs 2010 gecesi elde edilen tarihi başarının ardından sportif anlamda belli ölçüde atladığı eşiği, ne yazık ki kurumsal ve yönetimsel açıdan henüz atlayamamış gözükmektedir.

Kuşkusuz ki, söz konusu alanda ortaya çıkan başarısızlık, kongre sürecinde birçok kesim tarafından dillendirilen yanlış ve yetersiz yönetici seçimleri ile  hem yöntemi hem de kendisi yanlış olan çalışan seçimleri ile doğrudan alakalıdır.

İlerleyen sayfalarda detaylandırılan proje, bu doğrultuda, Bursaspor Kulübü’nün Bursaspor’a yakışır şekilde yönetilerek ve işletilerek, Bursaspor Kulübü içindeki yanlış düzenin son bulması ve Bursaspor’u Bursaspor yapan değerlerin unutanlara bir kez daha hatırlatılması üzerine hazırlanmıştır.

NEDEN?
Spor kulüpleri, yerel yönetimlerde olduğu gibi ya da devlet dairelerinde olduğu gibi yalnızca önüne verilen işi yapmak üzerine kurgulanmış şekilde değil, devamlı yeni ve özgün atılımlar yapabilmesi açısından tüm manevi değerleri ile beraber bir şirket gibi yönetilmeye daha uygun yapılar halini almıştır. Günümüz futbolunda devamlı ileri gidebilmek için kurulması gereken düzen bu yönde.

Bursaspor Kulübü ise, bu yönde bir atılım yapmak bir yana dursun, bugüne dek yönetenleri, çalışanları ile devamlı olarak tartışmaya açık bir yapı olarak yaşam sürdü. Yönetimler kongreler ve üyelerin hür iradeleri ile atılan oylardan güç alarak göreve getirildiğinden sebeple, bu konudaki tartışmalar apayrı bir köşeye konabilir ancak çalışan seçimi konusundaki vahim durum, mevcut haliyle devamlı olarak tartışmalı yapısını sürdürecek ve tartışılmaya, Bursaspor’un önünü tıkamaya ve Bursaspor taraftarı ile Bursaspor Kulübü arasındaki manevi bağa zarar vermeye devam edecektir.

Tüm bu sebeplerle, Bursaspor Kulübü içerisindeki yapıya dair bir değişim gündeme gelmeli ve bu değişim ne yazık ki büyük kapsamlı olmalıdır. Bu, Bursaspor’un geleceğine dair en önemli projedir. Bu proje hayata geçmeden, her şey havada kalmayı sürdürecektir.


NASIL?
Bursaspor Kulübü içerisindeki çalışan yapısına bakıldığında, Bursaspor ile hiçbir duygusal bağı olmayan, Bursasporluluk kültürü ile ilgili yakından veya uzaktan herhangi bir dağarcığa sahip olmayan, Bursaspor ile ilgili düşünce, fikir, proje vb. şeylere asla bir Bursasporlu gibi bakamayacak ve Bursasporluların taleplerini asla anlayamayacak, tüm bunların üstüne; çalıştığı kademe ile ilgili bir bilgi birikimine sahip olmayan, oturduğu koltuğun gerektirdiği alanda veya düzeyde eğitim  almayan  birçok çalışan olduğu, kulüp içerisindeki düzene dair az da olsa bilgi sahibi olan herkes tarafından rahatça görülebilmektedir.

Bunların üstüne, yaptığı yanlışları sırtını dayadığı kişiler sebebiyle görmezden gelinenlerin olduğu, kulüp içerisinde veya kişisel yaşamında(açıkça) Bursaspor Kulübü’nde çalışmanın bazı konularda durmayı gerektirdiği sınırları aşanların halen görevlerinde tutulmaya ısrarla devam ettiği de herkesçe bilinmektedir.

Kısacası, çalışanların neden «Yanlış» olduğu konusundaki bu detaylar, aynı zamanda çalışanların nasıl olması gerektiğinin de ipuçlarını veriyor. Bursaspor Kulübü’nün değerleriyle uyan ve eğer var ise Bursaspor camiasına mensup,  oturacağı koltuğa ilişkin eğitime veya eğitim düzeyine sahip kişiler Bursaspor Kulübü’nün iç düzenine gerekli olan kişilerdir.


Bursaspor Kulübü için ömrünü harcamış ve harcamaya devam eden taraftarlar, kulübüne manevi veya maddi olarak bir kuruş daha fazla katkı koyabilmek için gecesini gündüzüne katıyor ve gerek vaktinden ve gençliğinden, gerekse eve götüreceği, yaşamını idame ettirdiği paradan ciddi kesintilere giderek Bursaspor için kendi yaşamını bilerek ve isteyerek zorlaştırıyorken, Bursaspor Kulübü’nün iç düzeninin adeta bir «çiftlik rahatlığında» olmasını ve taraftarın bu şartlarda ayakta tuttuğu Bursaspor Kulübü’nün , sırf tanıdık kıyakları ile Bursasporlu dahi olmayan insanların hayatını kolaylaştırmasını hiçbir Bursaspor taraftarına anlatamazsınız.

Bursaspor Kulübü’nün ileri gidebilmesi için öncelikli olarak sahip olması gereken şey iç düzende sağlanması beklenen başarıdır ancak bu şartlar altında başarı bugüne kadar elde edilememiştir, bundan sonra da bahsettiğimiz değişim gerçekleşmedikçe beklenen tüm idari başarı ancak «beklenen başarı» olarak kalacak, asla «elde edilen başarı» safhasına geçilemeyecektir.

Öyle ki, Bursaspor Kulübü proje üretmek için dahi taraftarları bir toplantı salonuna doldurmak zorunda kalmış, bunu çalışan kadrosu ile başarıyla yürütemeyeceğinin kendisi de bilincindedir. Ve bu proje gerçekleşmez ise, Proje Kurulu bünyesinde oluşturulan projelerin hiçbiri bu sebeple hiçbir anlam taşımayacak ve hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Bursaspor’un geleceği için öncelikli gündem maddesi bu olmalı, hafızalar tazelenmeli ve «Bursaspor Bursasporlularındır» denmeye devam edilmelidir.


***

Kısacası:
susmadık; bugüne kadar baş koyduğumuz hiçbir mücadeleden yılmadığımız gibi bu mücadelemizi de rafa kaldırmadık.

Bunu da yazmayacaktık, ancak zorunda bıraktınız.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" kötü bir şeydir.

Teksas.ORG
2004-2012

 

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR