KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

Formanın hakkı Tuncay Şanlı

02 Ekim 2012 | 21:39

4 yorum

5669 okunma

Gaziantepspor maçında Bursaspor adına tek olumlu isim Tuncay Şanlı'ydı.

Sahada basmadık yer bırakmadı, 90 dakika boyunca iştahı hep kabarıktı. Batalla pas atsa gol de atacaktı. Ama olmadı. Yeşil Beyazlı takıma o da yetmedi.

Türkiye'de genel olarak artık taraftar maçlara gelmiyor. Süper Lig'in durumu içler acısı. Hele hele bir de alt liglere bakın. Eskiden amatör maçlar bile bin kişinin üzerinde seyredilirken bu kadar insan nereye gitti? Futbolun popüleritesi bitti mi?

 Bursaspor’un Gaziantep önünde kolay bir maç geçiremeyeceğini herkes biliyordu. Nitekim 1 puan aldığımıza yine seviniyoruz.
Her hafta aynı sıkıntıları yazmaktan, gündeme getirmekten inanın medya bile yoruldu.
O yüzden Antep maçının olumlu yanlarına bir bakalım. Çoğul ekiyle belirttik ama tek bir iyi görüntü vardı. O da Tuncay Şanlı’ydı...
Tuncay, futbol adına güzel geçmişi olan, Milli takımda bir çok kez forma giymiş, Premier Lig’de 100’ün üstünde maç oynamış bir futbolcu. 2 yıldır futboldan uzak. Kendisini bir şekilde yeniden  kanıtlamak istiyor.

Antep maçında sahada basmadık yer bırakmadı. Çılgın gibi koşuyor, hırsla savaşıyor...
Ne için?

Forması için, kazanmak için, daha doğrusu futbol için...
Taraftarın gönlünü fethetmek çok zor değil. Sadece futbolunla ilgilen, kazanmak için canını dişine tak. Sonunda 5-0 yenilsen de o taraftar seni alkışlar. Tuncay Şanlı bunu yaptı ve her pozisyonunda taraftardan alkış topladı.
Bunu sahaya yansıtan bir diğer ismi, Carson’ı da unutmamak lazım...
Eskiden bildiğiniz gibi bu işi ‘Bursaspor takımı’ çok iyi başarıyordu. Maç sonunda skor-board’da ne yazarsa yazsın futbolcular tüm statı dolaşıyordu.
Ama cümlenin başında dediğimiz gibi, eskidendi...

Desteğe ihtiyacı var
Tuncay Şanlı’ya sergilediği mücadeleden, formanın hakkını vermesinden dolayı ‘Helal olsun’ diyoruz. Yeni transferlerden konu açılmışken Forsell’e de değinmeden geçemeyiz.
Biz bu futbolcuyu neden transfer ettik? İnanın bunu kimse bilmiyor.
Forsell bile bilmiyor.
Gaziantep maçındaki hali de onu gösteriyor. Giyim kuşamına büyük özen gösteren genç futbolcuyu, daha önceden görmesem “Aaa maça turist gelmiş” deyip haber yapardık.
Bursaspor, Finlandiyalı futbolcudan nasıl yararlanmayı düşünüyor tam bir soru işareti.
Forsell’in Türkiye’ye, Bursa’ya, Bursaspor’a karşı büyük bir uyum sorunu var. Desteğe ihtiyacı olduğu bir gerçek.
Ama verecek kimse var mı?
Yok!
O da bir gerçek.

Ne günlerdi o günler
Türk futbolu iyice digitalleşti. Sanki Play-Station oynuyoruz.
Kimse evinden çıkmıyor.
Stata gitmiyor.
O kadar yavan, o kadar amatörce maçlar seyrediyoruz ki taraftarlar da haklı. Eskiden maç olduğu zaman hayat dururdu. Hangi maç olursa olsun. Kahvehaneler tıklım tıklım, statlar dolmuş taşmış. Maçlar kaçta başlıyorsa taraftar 3 saat öncesinde tribündeki yerini alırdı.” Kapılar neden erken açılmıyor” diye arbede bile çıkardı.
Statlarda, kahvehanelerde küçük çocukların asli görevi vardı.
Yer tutmak.
Saatler öncesinden koltuklara, kilimler atılır, gazeteler serilirdi.
Açıkçası o günlerin değerini bilemedik.
İçten içe futbolun içi oyuldu ve bu hale geldi.
Ligde futbol kalitesi o kadar düştü ki bileti bedava verseler maça gitmeyecek binlerce insanlar var.Bu durum en çok karaborsacıları vurmuştur her halde.

Gülelim mi? ağlayalım mı?
Orduspor ve Kasımpaşa başta olmak üzere Karabük, Eskişehir, Antalya, Gençlerbirliği bu haftanın galip gelenleriydi.
Galatasaray sezonun ilk mağlubiyetini aldı. Hem de eski kramponlarının ayağından.
Son olarak kulağımıza şöyle bir şey geldi. Ancak çok ihtimal vermesek de paylaşmak da yarar var. Akhisar Belediyespor yokluklar ve imkansızlıklar içinde Süper Lig’de mücadele etmekten memnun değilmiş. Bu yüzden de hiç bir sonuca üzülen ne yönetim kurulu, ne de taraftar varmış.
İlginç geldi açıkçası.
Son derece tuhaf. Geçen sezon da “Süper Lig’e çıkmak istemiyorlar, şansa yükseldiler” diye dedikodular olmuştu.
Sadece Türkiye’de yaşanacak olaylardan bir tanesi daha.
Görüldüğü gibi Türk futbolunun son halini özetlemek çok da zor değil.
Dün heykeli dikilen, bugün de kadro dışı bırakılan futbolcuların ve kulüplerin olduğu bir futbol ülkesinden bahsediyoruz çünkü.

BARIŞ YALIM

 Hakimiyet Gazetesi

  • Teksasli hursit  
  11 Ekim 2012 | 23:30
  meraba ben usa tx hursit nasilsiniz.butun Bursa halkina selamlar en buyuk Bursa baska buyuk yok.
  TX Hursit
  • lethe  
  03 Ekim 2012 | 03:07
  bence konuyu ozetler nıtelıkte bır yazı..konuyu sadece ozan la sınırlamamalı.yıldız ıstıyoruz dıye aglananlar alsınlar yıldızı,aynı mantık ozan gıbı futbolcuları bu duruma getırıyor.bu takımın dınamık hırslı azımlı futbolculara ıhtıyacı war.altyapıdan gencecık cocuklarla,tuncay gıbı kendısını yenıden ıspatlamaya calısan topcularla ruh kazandırılıyor takıma..tersı olsaydı sezon basındakı yıldızcıların mantıgıyla,ıstnbul takımları top oynardı sahada mahkeme salonlarında degıl,formasını almak ıcın futbolcu transferı ıstemek nasıl bır mantık..dedıgı cok dogru,futbolun ıcı oyuldu artık..
  • isim soyisim  
  02 Ekim 2012 | 22:29
  siptar katılıyorum kardeşim hiç kimse vazgeçilmez değildir. ozan kendinin vazgeçilmez olduğunu sanıyorsa büyük yanılgı içinde. bu performansla hala 11 de başlaması performansının değildir oyuncu eksikliğindendir ama ozanı sezonun geri kalanında kazanabilmek için en az 3-4 maç yedeğe çekilmelidir.
  • SİPTAR...  
  02 Ekim 2012 | 21:57
  TUNCAY ŞANLI YI ARZULU İSTEKLİ HIRSLI FUTBOLUNDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM Cok kısa zamanda eski formuna kavuşacaktır ve de taraftarın sevgilisi olacaktır. Diğer futbolcu arkadaşlara da örnek olacagına inanıyorum örnegin 1-1 den sonra bi pozisyonda kaleci ye geri pas oynayan antep savunmasına pres yaparken 50 mt. koştu kaleciye kadar topu kazanamayacagını bile bile kalecinin yana sağ beke yerden oynadıgı topa yine koştu presini yapmaya calıştı bireysel olarak düşünürsek tek başınayaptıgı bu mücadelenin bir degeri yok bir şey kazandırmadı sadece kendini yordu ama bi de şöyle bakarsak 50 mt. depar atarken tuncay sağ bek e giden topa göya sol açık olan göya yıldız olan ozan ipek ne yaptı ne sol açık görevi yapmayıp ne de savunmaya gelmeyen sahada adeeta ruhsuz ruhsuz gezinen bu futbolcu tuncay savaşırken iki eli belinde izlemekle yetindi tuncayın orada yaptığı bireysel başkaldırı isyan takımı harekete gecirmek tirbünleri harekete gecirmek icindi tuncayın bu hareketini örnek alıp diger arkadşlarının da harekete gecmesini bekledi sonucta adı üstünde FUTBOL TAKIM OYUNUDUR unutmamalıdır lar ki OZAN İPEK gibi bir zamnlar tac olunmuş şampiyonlukta katkısı olmuş bu taraftarın sevigilsi olan bu arkadaşlar artık hırsını azmini gayretini kaybetmişse bu takımın icin verecek bi şeyi kalmadıgına inanıyosa bence yol yakınken bu takımdan güzel günleri hatırlanarak ayrılması YOKSA BU TARAFTAR TAC ETTİGİ GİBİ TEPE TAKLAK DA ETMESİNİ BİLİR HABERİNİZ OLA...

  ŞEHRİNİ SAVUN BursaLIMM, ŞMDİ DESTEK ZAMANI...

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR