KULLANICI KAYDI

Onay kodu cep telefonunuza yollanacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Telefon numaranızı ve şifrenizi giriniz.

TEKSAS Manifesto yenilendi!

01 Ekim 2012 | 21:15

yorum

44180 okunma

Geçmiş senelerde kaleme alınan ve Teksas'ın kimliği, mücadelesi ve Teksaslılığın gereklerinin anlatıldığı TEKSAS MANİFESTO, güncellenip günümüze uygun hale getirilmiş ve yenilenmiştir.

Yenilenen haliyle TEKSAS MANİFESTO aşağıdaki gibidir:

TEKSAS MANİFESTO


"Her türlü Bizans oyunlarına rağmen İstanbul hegemonyasına son vereceğiz" yazılı pankart, 80'li yıllarda Bursaspor tribünlerinin en çarpıcı pankartlarından birisiydi. Aslında pankarttan çok bir davayı, bir felsefeyi anlatıyordu.

“Futbol yalnızca futbol değildir'' değişinin gerçek olduğunu kanıtlayan mecralardan birisi olan Türk futbolunun üç ayrıcalıklı İstanbul kulübünün emrine teslim edilmesine başkaldırışın başlangıcı, futbol takımımızdan daha çok tribünlerimizde oluştu. Bursasporumuz'un kuruluşu ile birlikte yeşil beyazlı armayı hiçbir yerde yanlız bırakmamayı bir görev bilen tribünlerimiz, olaylı Zonguldak deplasmanı sonrası, ilk olarak “TEKSAS KONVOY” ardından da “TEKSAS” unvanını almış, daha sonra 1967 yılında 1. Lig’e çıkmamızla beraber, İstanbul dükalığının karşısına her zamanki haşmetiyle dikilmiş ve sürdürdüğü mücadele ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini ve takdirini toplamayı başarmıştır. Malum takımların taraftarlarının en azından Bursa’da istediği gibi at oynatamayacağını tüm Türkiye'ye gösteren ve daha önce hiçkimsenin gitmediği deplasmanlara giden, konvoy ve atkı şov kavramını ülke tribünlerine kazandıran da yine Teksaslı yeşil beyaz âşıkları olmuştur.

Bursaspor ile Bursa şehrinin bir bütün olduğu bilinci daha 80’li yılların sonlarında tribünün tamamına yerleşmiş ve zihinlerde yer edinen bu kentlilik bilinci, Bursaspor’u Bursa’nın en büyük değeri ve TEKSAS’ı da yıllar içerisinde bir nevi Bursa’nın en büyük sivil toplum örgütü haline getirmiştir. Karşısına çıkan tüm zorluklara, Bursaspor’un yıllarca içerisinde bulunduğu tüm olumsuzluklara ve çekilen onca cefaya karşın içinde Bursaspor sevdasını barındıran herkes Teksaslı’dır.

•    TEKSASLI, VATANSEVERDİR.

•    TEKSASLI, MALUM TAKIMLARIN TARAFTARLARI GİBİ KUPALARA VE BAŞARILARA DEĞİL, BURSASPOR’UN KENDİSİNE ÂŞIKTIR.

•    TEKSASLI, ANADOLU’NUN BAZI ŞEHİRLERİNDE OLDUĞU GİBİ “ BİRİNCİ TAKIMIM, İKİNCİ TAKIMIM” ANLAYIŞINA KARŞIDIR.

•    TEKSASLI, TÜRK FUTBOLSEVERLERİNDE YAYGIN OLAN VE BAŞARI SEVDASI TEMELİ İLE AÇIKLANABİLECEK OLAN KENDİ ŞEHRİNİN TAKIMI YERİNE İSTANBUL TAKIMLARINI TUTMA DURUMUNUN KARŞISINDADIR VE BU KAPSAM İÇERİSİNDE YER ALAN KİŞİ, GRUP VE OLUŞUMLARI HİÇBİR ŞEKİLDE MUHATAP ALMAZ.

•    TEKSASLI, “BURSA“ ADININ OLDUĞU HER YER VE PLATFORMDA, ŞEHRİNİN HER TÜRLÜ DEĞERİNİN YANINDA YER ALIR. BURSASPOR’U SEVMEK, BURSA’YI SEVMEKTİR.

•    TEKSASLI, TRİBÜN KÜLTÜRÜNÜN TÜM ÖZELLİKLERİNE SAHİPTİR.

•    TEKSASLI, TAKIMINDAN ÖZVERİ VE BAŞARI DIŞINDA HİÇBİR ŞEY(ÇIKAR, MENFAAT) BEKLEMEZ.

•    TEKSASLI, BURSA VE BURSASPOR’A KARŞI YAPILAN HER YANLIŞTA TEPKİSİNİ GEREKLİ GÖRDÜĞÜ ŞEKİLDE VERİR.

•    TEKSASLI, ENDÜSTRİYEL FUTBOLUN KARŞISINDA YER ALMAKTA VE FUTBOLUN YENİ BİR BACASIZ SANAYİİ HALİNE GETİRİLMESİNE KARŞI ÇIKMAKTADIR.

•    TEKSASLI, “TEKSAS” İSMİNİN TRİBÜN CAMİASINDAKİ ADINI KOLAY EDİNMEDİĞİNİN FARKINDA OLMAK ZORUNDA VE GEREK BURSASPOR, GEREKSE “TEKSAS” İSMİNE VE KİMLİĞİNE ZARAR VERİCİ HER TÜRLÜ FİİLDEN KAÇINMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.

•    TEKSASLI, ESKİ TEKSASLILAR’I UNUTMAZ VE ONLARDAN DEVRALDIĞI BAYRAĞI ZİRVEDE TUTMAK İÇİN HİÇBİR FEDAKÂRLIKTAN KAÇINMAZ.

•    TEKSASLI, GEREKLİ GÖRDÜĞÜ HALLERDE, KENDİSİNE İHTİYAÇ DUYULAN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE YER ALIR.

 

GÜNDEM TWEET

FİKSTÜR